İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri

İç Cephe ve Dış Cephe Boyası

Ev dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi İç Cephe Boyasıdır. Özellikle boyanın rengi yapacağınız dekorasyon ile doğrudan ilişkilidir. Boyanın renginden sonra dikkat edilmesi gereken diğer özellikler ise dayanıklılığı, küf/mantar oluşumunu engellemesi ve silinebilir boya olmasıdır.

İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri

Dış cephe boyası ise binanızın görselliği açısından yapılması gereken en önemli detaydır. Dış cephe boyası, iç cephe boyasına kıyasla mevsim şartlarına, yağmur, kar, nem gibi doğa olaylarına karşı daha dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden boya seçimi yaparken boyanacak binanın iklim şartlarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Kaliteli boya seçimi yapıldıktan sonra tecrübeli usta ile çalışmanız boya seçiminiz kadar önemlidir. Samsun Mars Yapı firması olarak sizlere uzman kadromuz ve tecrübeli ustalarımız ile hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

 

Boya Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Boya alırken dikkat edilmesi gerekenler;
 • Sahte boya almayın. Özellikle Marshall, Dyo, Filli Boya, Polisan gibi büyük ve kaliteli boya firmalarının sahte boyaları üretilmektedir. Boya alırken ucuz boya fiyatlarına aldanıp sahte boya alırsanız duvarınızda çatlama, kabarma, akma ve boya renginin beğendiğiniz renkten farklı olması kaçınılmaz bir sonuçtur ve tasarrufu amaçlarken zarar edebilirsiniz.
 • İç cephe boya renklerinin mobilya ve dış cephe boyasının rengi ile uyumlu olmasına özen gösterin.
 • İç cephe boyaları; silinebilir, dayanıklı ve nem/küf önleyici boyalar almaya özel gösterin. Özellikle silikonlu silinebilir boya almanız üzerinden zamanla oluşacak olan kir gibi istenmeyen lekeleri kolaylıkla temizlemenizi sağlar. Ayrıca özellikle Samsun gibi nemli bölgelerde rutubetten oluşacak yeşillenme ve mantar oluşumunu küfür önleyici boyalar ile engelleyebilirsiniz.
 • İç cephe için dekoratif boya kullanacaksanız mutlaka dekoratif boya rulosunu alınız.
 • Dış cephe boya renklerini seçerken binanızın mevcut boyasını ve bina yüzeyinde zamanla oluşan leke, kir gibi istenmeyen izleri kapatması gerekmektedir.
 • Dış cephe boyaları zorlu hava şartlarına dayanabilmeli, çatlama, dökülme, kabarma gibi sorunlar yaratmamalıdır.
 • Dış cephe boyaları, binanızın nefes almasını sağlamalıdır bu yüzden buhar geçirgenliği olup olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Dış cephe boyaları iç cephe boyalarına göre daha uzun süre kullanılacağı için solmazlık garantisi olan boyalar tercih edilmelidir.
 • Samsun gibi yağışın fazla olduğu ve nemli bölgelerde dış cephe boyaları neme dayanıklı olmalıdır Bu da özel reçineli Veronasil veya Verona Lite gibi silikonlu dış cephe boyası olmalı.
 • Dış cephelere düzgün sıva yapılmadıysa grenli boyaların kullanılması tavsiye edilmektedir.
 1. Rulo ve fırçaların seçilmesi; Uygulanacak yüzeyin durumu, boyanın cinsi, İç cephe ya da dış cephe olması rulo ve fırçaların seçilmesinde doğrudan etkilidir.  Örneğin iç cephe boyası, su ya da solvent bazlı saten boya kullanacaksanız kısa tüylü saten rulo tercih etmelisiniz,  Plastik boyalarda plastik boyalar için olan ruloları, dış cephe boyası yapacaksanız boyanın cinsine göre posteki rulo ya da mercan rulo kullanmalısınız.
 2. Boya Uygulanacak yüzeyin durumu; Eski boyanın döküntüleri varsa temizlenmesi, duvarda çatlaklar varsa giderilmeli ve zımpara yapılmalıdır.  Boyadan önce mutlaka astar vurulmalı ve boya en az iki kat yapılmalıdır.
 3. Küflü yüzeylere boya yapılması;  küflü yüzeylere direkt olarak boya uygulamak yanlıştır. Önce küflü olan bölge “1 ölçek çamaşır suyu 3 ölçek su karışımı” ile temizlenir ve kuruduktan sonra astar ve boya işlemi yapılır.
 4. Solvent bazlı boyalar ve Su bazlı boyalar arasındaki fark;  Boya solvent ve su ile inceltilmesine göre adlandırılır. Su ile inceltilen boya çabuk kurur, kokusuzdur ve nefes alma (buhar geçirme özelliği) daha fazladır. Solvent ( tiner vb.) ile inceltilen boyaların keskin bir kokusu vardır. Kuruması için iyi havalandırılması ve boya yapılırken maske takılması gerekir.
 5. Duvara boya astarı vurulması çok önemlidir. Çünkü boya astarı vurulan yüzeydeki boya duvar ile daha iyi uyum sağlar ve rengi daha belirgin olur, boya sarfiyatı minimuma iner.
 6. Boyalarda kabarma sorunun oluşması. Bunun nedeni genellikle yüzeyin temiz olmaması, rutubet ve nemli yüzeye direkt boya yapılması ya da uygun astar kullanılmamasına bağlıdır.

 

İç Cephe ve Dış Cephe Boyama Fiyatları

Ev, ofis, villa gibi yaşam alanlarınıza yapacağınız dış ve iç cephe boyama işlemlerde, Samsun’da bulunan Mars Yapı Firması olarak sizlere hizmet sunmaktan gurur duyuyoruz İç  ve Dış cephe boyama işlemlerini; kaliteli malzeme, tecrübeli ekibimiz ve uygun cephe boyama fiyatları ile sizlere sunuyoruz. Detaylı bilgi almak için lütfen Teklif Al kısmından bizimle iletişime geçiniz.

ADINIZ
TELEFON
YORUM
Serkan hocaoğlu 05 Şubat 2019

Şehir dışından İnternet yoluyla bulduğumuz Mars yapı, imalat kalitesi konusunda çekincelerimizi boşa çıkararak Dublex evimizi ekibiyle 1 gecede teslim ederek bizleri memnun etmesini bildi. Mert beye ve usta arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim.

Mars Yapı Cevap 05 Şubat 2019

Kibarlığı ve yorumundan dolayı Serkan beye teşekkür ederiz.

İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri İç Cephe ve Dış Cephe Boya İşleri
Samsun Tamirat